סטודנטית

ביטוח שוק ההון

Posted by

עולם שוק ההון נראה מאוד מפתה ומזמין מבחוץ אבל בפועל מדובר על עולם מורכב, מלא לחצים ובעל פוטנציאל של פצצה מתקתקת.

מהו שוק ההון?

שוק ההון הוא הידוע גם בשמו השוק לניירות ערך והוא מתחלק לשני סוגים של שווקים: שוק המניות ושוק אגרות החוב (הידוע בקיצורו אג"ח). התפקיד של השוק הזה הוא לאפשר לחברות ולממשלה לגייס הון מהציבור לטווחים קצרים  וארוכים, תלוי בסוג ההשקעה.

שוק ההון כולל מערכת מורכבת של בנקים, ברוקרים ומוסדות פיננסיים שונים (כמו חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות נאמנות) שלכל אחד תפקיד חשוב ומהותי בשרשרת של גיוס הון, והם כולם מתנזקים לבורסה לניירות ערך ששם מתבצעות על העסקות והשינויים. בפועל, השוק מפגיש בין חברות שזקוקים למימון ובין חברות ואנשים פרטיים שמעוניינים להשקיע את הונם על מנת להשיא את רווחיהם ולקבל ערך כלכלי.

למה צריך ביטוח שוק ההון?

עד כה, הכל נראה ורוד ונהדר. אז למה למעשה התכנסנו פה? על אף שמדובר על תיווך בין גורמים ראויים וחשובים בכל התחום של שוק ההון, בגלל שמדובר על מערכת מורכבת אשר כוללת סוגים שונים של גורמים, חייבים לדאוג לכך שיהיה ביטוח שוק ההון. הברוקרים, אשר עוסקים ברכישת ומכירות מניות מצויים תחת

גרפים
לשמור על העוגה בשלמותה

לחץ רב אשר לא היה מאפשר להם לקחת את הסיכונים שהם לוקחים ולבצע את החישובים שהם מבצעים אם הם לא היו יודעים שיש ביטוח שוק ההון שמגן עליהם. כל אחד מאיתנו לוקח סיכונים בבחירותיו אבל כאשר מדובר על סכומים גדולים, אם אין ביטוח אחריות מקקצועית לשוק ההון שיגן עליהם, הבחירות עלולות להיות לרעת הלקוחות שלהם ולפגוע בתנועת המערכת.

האם יש לביטוח שוק ההון גבולות?

כמו לכל דבר על כדור הארץ, גם ביטוח שוק ההון הוא לא עד אין סוף. יש למנהלי תיקי ההשקעות והברוקרים אחריות בניהול התיקים והם נדרשים לעשות הכל על מנת למנוע מצבי משבר. כלומר, הביטוח שוק ההון פה כדי להגן עליהם במקרים של כישלון המבוסס על ניסיונם הטוב ביותר בנקודת הזמן שבוצעה העוולה אבל לא אם יפעלו באופן רשלני או בזדון.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *